Bugun...


Op. Dr. Atıl Birol

facebook-paylas
Koronavirüs Koruyuculuğunda Kelle Paça Faktörü...
Tarih: 01-01-2021 13:51:00 Güncelleme: 01-01-2021 13:51:00


İSTANBUL Bilgi Üniversitesi’nin salgın dönemiyle ilgili ''Bilgi Kirliliği ''araştırmasından çok çarpıcı sonuçlar çıktı. Bilgi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün yürüttüğü Araştırmada, 10 binden fazla Tweet'in analiz edildiği ve 1629 kişi ile de birebir anket çalışması yapıldığı bildirildi. Bu araştırma sonuçlarına göre Hükümetlerin yaşlı nüfustan kurtulmak için bu virüsü ürettiğine inananların oranı yüzde 44 iken virüsün ucuz bir tedavisi olmasına karşılık hala gizlendiğine inananların oranı yüzde 40. Hükümetlerin virüsten yararlanarak herkesi aşılamak istediklerini düşünenlerin oranı yüzde 28. Yüzde 28’lik bir oran virüsün herkesi evde tutmak isteyen hükümetlerin işi olduğuna inanıyor. Katılımcıların yüzde 29’u Koronavirüsün yarasa çorbası yiyenlerden bulaştığı inancında. Virüsün Çin’deki bir laboratuvarda üretilip bir kaza sonucu dünyaya yayıldığına inananların oranı yüzde 50. Görüşülenlerin yüzde 56’sı virüsün ABD ya da Çin gibi büyük güçler tarafından üretildiğine inanıyor. Yüzde 27’lik bir kesim virüs yayılmadan önce ABD’de aşısının geliştirildiği görüşüne katılıyor. Araştırmaya katılanların yüzde 39’u Almanya’nın geliştirdiği aşıyı yaptırma eğiliminde. Bu oran Çin ve Rusya tarafından geliştirilen aşılar için yüzde 29, ABD tarafından geliştirilen aşı için yüzde 31. Katılımcıların yüzde 58’i Türkiye tarafından geliştirilen aşıyı yaptıracaklarını söylüyor.

 

Bana göre önemli olan kısım ise bu araştırma sonucunda yüzde 50'lik bir kesim hala ''İşkembe ve Kelle Paça'' çorbasının Konavirüsten koruduğuna inanıyor. Şaka değil!!! Araştırmada yer verilmemiş ama bu durumda Sarımsak, Zerdeçal ve Zencefil hakkında bir çalışma yapılsa onlar için de Koronavirüs'den koruyucu olduğuna inananların oranının yüksek çıkacağı tahmin edilebilir. İşkembe çorbası, Kelle paça, Sarımsak besinlerinin Koronavirüsü öldürecekleri veya Koronavirüsten koruyacaklarına dair hiçbir bilimsel kanıt yoktur. Koronavirüsten korunmak için doğal yollarla İmmün sistemi yani bağışıklık sistemin güçlendirmek önerdiğimiz yoldur. Bağışıklık sistemini güçlendrmek için ''Zerdeçal, Zencefil, Sarımsak, Kefir, Yaban Mersini, Brokoli, Kırmızı Dolmalık Biber, Ispanak , Portakal, Mandalina, Greyfurt, Kivi '' gibi besinleri tüketmek oldukça yararlıdır. Ama bu besinleri gün boyu her dakika yeseniz, içseniz bile bu, Koronavirüsün vücudunuza girmesine engel olmaz veya vücudunuza giren Koronavirüsü öldürmez. Sirke, sirkeli su, tuzlu suyun da Koronavirüsü öldürdüğüne ve Koronavirüse karşı koruyucu olduğuna dair bir bilimsel veri yoktur. Hala en önemli koruyucu klasik üçlü '' Maske-Mesafe-Hijyen '' ve bundan böyle '' Aşı '' olmaktır.

 

Hepinize Umutlarımızın güçleneceği, Mutlu başlangıçları göreceğimiz; Sevgi, Sağlık ve Barışın hakim olacağı bir yeni yıl diliyorum...

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARŞİVİ

Web sitemize nasıl ulaştınız?


nöbetçi eczaneler
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI